Büyük Hadron Çarpıştırıcısında 3 yabancı atom altı parçacık keşfedildi

CERN’de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın tekrardan çalışmasıyla beraber “şimdiye kadar görülmemiş 3 yabancı parçacık keşfedildiği” açıklandı. Yeni keşfin, evrenin anlaşılması yolunda “ileriye doğru büyük bir adım” olduğu vurgulandı.

İsviçre‘deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi‘nde (CERN) doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen ve 3 yıllık bakımın ardından yeniden çalıştırılarak yeni deneylere başlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nın (LHC), yeni parçacıklar keşfettiği duyuruldu.

CERN‘den yapılan yazılı açıklamada, 3 yıl aradan sonra nisanda yeniden çalışma süreci başlatılan LHC‘nin bugün üçüncü kez çalıştırıldığı bildirildi.

iki proton demetinin, 450 milyar elektro volt enerji takviyesiyle, LHC’nin 27 kilometrelik halkası etrafında zıt yönlerde döndürüldüğü kaydedildi.

6,8 TRİLYON ELEKTRO VOLT İLE ENERJİ REKORU KIRILMIŞTI

LHC, 3 yıllık bakım ve onarım çalışmalarının ardından 22 Nisan’da yeniden başlatılmıştı.

Yeniden çalışmaların başlatılmasıyla, proton demetlerinin çıkan enerjinin 6,8 trilyon elektro volt (TeV) olarak kayıtlara geçti.

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet olup olmadığının araştırılması için kurulan çarpıştırıcı ile yapılan son deneyde, “üst kuark” adı verilen dörtlü atom altı parçacık türü ortaya çıkarılmıştı.

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com