Çin’in Füzyon Reaktöründe Yeni Rekor 17 dakika oldu.

Temiz enerji çalışmalarını yapan ülkelerden biri olan Çin’de füzyon enerjisinde yeni bir rekor kırıldı. Şinhua Haber Ajansı’nın verdiği bilgilere göre Çinli Bilim insanları nükleer füzyon reaktörünü 17 dakika çalıştırarak bu alanda yeni rekorla füzyon çalışmalarına dikkat çekmeyi başardı.

Bu yeni başarı Çin Bilimler Akademisi (ASIPP) Plazma Fiziği Enstitüsü araştırmacısı Gong Xianzu tarafından açıklandı. Gong “Son operasyon, bir füzyon reaktörünün çalıştırılmasına yönelik sağlam bir bilimsel ve deneysel temel oluşturuyor.” açıklamasıyla füzyon çalışmalarının çalışma prensiplerini artık yavaş yavaş anlaşılabilir bir pratiğe dökmenin yakın olduğuna işaret ediyor.

Yapılan deneyde füzyon reaktörü 70 milyon dereceye ulaşıldı ve bu yüzdende bu çalışmalar “Yapay Güneş” olarak adlandırılıyor. Bu ismi almasının tek sebebi füzyon reaktöründe ulaşılan sıcaklıktan öte çalışma prensibinin de bir yıldızın kalbine benzeyen olayları aksettirerek nükleer fizyonun aksine atomları birleştirecek bir ortamın oluşturmasından geliyor.

Benzer çalışmaları bir çok ülke yürütüyor olsa da yine Çin’in de içinde olduğu 27 ülke tarafından yürütülen iter adında ortak bir çalışmada devam ayrıca etmektedir.

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com