Neuralink 2. Canlı Demo Gösteirimi

Kurucuların arasında Elon Musk’ın bulunduğu neuralink şirketinin geçen yıl ki heyecan yaratan 1. demo gösterimden sonra ilk kes yine kameraların önünde gelinen aşama gösterimi yapıldı. Elon Musk’ın twitter hesabı üzerinden duyurduğu canlı demo gösterim yayını, bilim ve teknoloji haberlerini takip eden kitlelerde büyük bir heyecan yarattı ve gecenin geç bir saati olmasına rağmen yayını binlerce kişi canlı olarak takip etti.

Temel olarak olarak saç telinden çok daha ince tellerin beyine direkt olarak takılarak,beyin içindeki oluşan elektriksel aktivitelerin dışarıya aktarılmasını olanak sağlayacak olan bu projeyle bir çok nörojik hastalığın nedenin anlaşılarak tedavi edilmesi amaçlıyor. Tabi şimdilik bilim kurgu senaryolarını bir kenara bırakırıyoruz, Elon Musk’ın da bahsetmekten kendini alı koyamadığı beyni içindeki tüm bilgilerin yedeklenmesi ve hata ilerde bir robota aktarılması fikride şuan için üzerinde duramıyacağımız fikirlerden biri.

Neler gösterildi

Yapılan ikinci gösterimde ilk olarak hiç beynine cihaz takılmamış bir domuz gösterildi. Yine gösterilen bir başka domuzda ise daha önce beynine takılmış olan implant çıkarılmış haldeydi. iki domuzun da aynı şekilde hayatlarına devam edebildikleri ve herhangi bir davranış bozukluğu sergilemediği ortaya konuldu. Yani insanlarında pişman olmaları durumunda bu implantı kafalarından çıkarabilecekleri ve bunun herhangi bir anomaliye neden olmayacağı gösterildi.

3. domuz ise beynine cihazın takıldığı domuzdu. Gösterilen domuzla beraber arkada bulunan bir ekranda domuzun beyninden gelen veriler yansıtılmaya başlandı. Domuzun burnu her koku aldığından beyinden gelen veri sayesinde sesli bir şekilde “bip” sesiyle denemenin başarısı ortaya konuldu. Bu canlı gösterimle 3. domuz koku almak istediğinde beynin uyarılan kısmında oluşan elektrik dalgaları cihazın beyine direk takılan telleri ile bilgisayara aktarılıyor, bilgisayarda bunu sesli bir ifadeye çeviriyordu. Gelen sesle domuzun hareketleri arasında saniseler diyebileceğimiz bir fark var. Bu yönüyle oldukça başarılı bir gösterim olduğunu söyleyebiliriz

Daha önce çekilen bir video ile yürümekte olan domuzun kas aktivitesinden kaynaklı beyinde oluşan nörolojik etkiler gösteriliyor, ve olası aktiviteler öncede bir algoritama ile tahmin edilerek akrana yazılıyor, yine tahmin edilen veriyle gerçeğin bir biriyle örtüştüğünü ortaya koymaya çalıştı.

Cihaz kablolarının beyne takılma süreci

İmplant işleminin tanıtımıyla yayına başlayan Elon Musk’ın verdiği bilgilere göre, bütün olay bir cerrahın kontrolünde bir cerrah robot tarafında 1 saat denilebilecek kısa bir sürede tamamlanıyor. Dikiş makinesine benzeyen bu robot 1024 adet kabloyu beyindeki damarları zedelemeyecek şekilde beyninize takabiliyor. Ayrıca genel anesteziye ihtiyaç duymadan hasta uyanık bir şekilde bu işlemi gerçekleştiriyor ve bir önceki gösterimin aksine cihazı kulağın arkasına değil kafatasının üst tarafında görünmeyecek bir şekilde monte edebiliyor. Elon Musk’ın iddiasına göre yürüyerek gelip girdiyseniz bu operasyon bittiğinde yine aynı gün yürüyerek taburcu bir şekilde hastaneden taburcu ayrıla bileceksiniz.

Teknik özellikleri

Cihaz verileri bluetooth yoluyla aktarıyor, okuma ve yazma işlemi oldukça hızlıyken, cihazın pil süresi ise 24 saat.

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com