Hong Kong Üniversitesi Süper Çelik Geliştirdi.

Hong Kong Üniversitesi ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarları’ndan araştırmacılar, çatlağa rağmen gücünü yitirmeyen yeni nesil “süper çelik“ geliştirmeyi başardı.

Bir malzeminin güçlü olması için dayanım,sertlik ve düktillik yani dövülebilirlik özellikleri yönünden iyi performans göstermesi gerekir. Hong Kong Üniversitesi ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarları’ndan araştırmacılar,bu üç özelliği yükselterek uçaklarda kullanılan çelikten daha güçlü, süper çelik üretti.

Yeni geliştirilen çelikte ise dayanım direnci 2 GigaPascal, kırınım sertliği 102 MPa-m½ ve bükülme % 19 olarak ölçüldü. Bir diğer özelliğiyse maliyetinin normal çeliğin %20’si kadar olması.

Araştırmacılar yeni süper çeliğin yüksek dayanımlı köprü tellerinde, kurşun geçirmez yeleklerde, araba amortisörlerinde ve diğer ihityaç alanlarında kullanılabileceğini belirtiyor.

Araştırmanın baş yazarı Huang Mingxini “Bu eşsiz süper çeliği endüstriye kazandırmak için büyük bir adım attık. Süper çelik, kurşun geçirmez yelek, köprü telleri, hafifleştirilmiş otomobiller, askeri araçlar,uçaklar ve inşaat sektöründe kullanılan yüksek dayanımlı vida ve somunların üretiminde büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz,” diye de ekliyor .

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com