SpaceX, NASA astronotları Başarıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna Taşımayı Başardı

Dün akşam 30.05.2020 tarihinde SpaceX şirketinin Falcon roketiyle yine SpaceX şirketinin mürettebat kapsülüyle Nasa astronotlarını yörüngeye Dünya’nın bir çok yerinde yayınlanan canlı yayınları eşiliğinde yörüngeye çıkarmayı başardı.

Yine havakoşullarının kritik olmasından kaynaklı, başka bir ertelenme yaşama ihtimali olan bu uçuş neyse ki iptale gerek kalmadan başarılı bir fırlatma gerçekleşti. Covid19 sebebiyle ziyaretçi alınmayan uçuşu milyonlarca kişi evinden canlı olarak izledi. Uçuşundan 12 dk sonra yörüngeye çıkmayı başaran falcon roketi, dünya’ya spacex şirketi ile özdeşleşen dikey iniş yaparak indi. Bir çok mecrada bir dönüm noktası olarak görülen bu başarı uzay yarışınında yeniden canlandırması bekleniyor.

ancak dün yapılan başarılı yörüngeye çıkarma operasyonu görevin kısmen kolay tarafı bile olabilir, ancak zor olan kısmı da mürettebatı taşıyan kapsülün uzay istasyonuna kenetlenmesi de bitmiş oldu. Astronotların ne kadar uzay istasyonunda kalacağı net olarak belirlenmişken, bir sonra ki nefes kesen görevin yine bu görevin bir başka parçası olacak olan mürettebat kapsülünün Dünya’ya kendilerini yörüngeye taşıyan füzelere gibi dikey iniş yapması olacak.

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com