SpaceX şirketinin Ay’a ve Mars’a insan taşımak için tasarladığı Starship prototipi olan SN4 patladı.

Elon Musk’ın özellikle uzay alanında yürütüğü çalışmalara oldukça aşinayız. Özellik geçen çarşamba günü ertelenen ve nasa için ilk kes uzaya insan taşıyacağı görev, tüm dünyanın dikkatini çekmiş ancak hava koşulları nedeniyle bu fırlatma başka bir tarihe ertelenmişti.

İlk insanı taşıma çalışmaları yürüten SpaceX aynı zamanda ilerleyen yıllarda daha fazla insanı Mars ve Ay’a taşımak için kullanacağı prototipleri de denemeye devam ediyor.

Nasa astronlarını taşıyacak olan crew dragon’u için deneme adımları çoktan başarıyla geçildi ve artık göreve hazır olan bu kapsül uygun hava koşullarını bekliyor. Astronomlardan tutun bir çok farklı kesime kadar insanın heyecanla beklediği fırlatmanın hazırlıkları sürerken. Spacex şirketi Ay ve Mars görevleri için kullanacağı devasa Starship kapsülü içinde çalışmalara devam ediyor.

Crew dragonundan farklı olarak yürütülen Starship projesinde bu hafta sonu statik patlama olarak bir denemeler yapılıyordu. Deneme sırasında henüz nedeni bilinmeyen bi sebepten ötürü starship prototipinde büyük bir patlama gerçekleşti. Üstelik bu patlama starship denemelerindeki ilk patlama da değil. Ancak bu tarzda zorlu görevlerde bu aksiliklerin olabildiğini ve zaten bu tarz denemelerin de bu yüzden yapıldığını unutmamak gerekir. Öyle ki dragon roketleri de ilk başarılı denemesi gerçekleştirilene kadar defalarca başarısız denemelerden geçti.

Çok gezegenli bir medeniyet olmamız iddasıyla yapılan bu çalışmalar hiç şüphesiz milyonların odağı olmaktan kaçamayacak, daha bir çok başarılı, başarısız denemeyle karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com