Bilim İnsanları 75 Km Boyunca Yüksek Data Aktarım Rekoru kırdı.

Solitan kristalleri olarak adlandırılan önemli bir mikro tarak sınıfı kullanan bilim adamları, tek bir entegre yonga kaynağı kullanarak 75 km’den fazla standart optik fiberden ultra yüksek veri iletimi sağladı.

İletim ağları, mümkün olduğunca fazla bilgi aktarmak için çeşitli frekanslar veya renkler kullanır. Yine mevcut iletim ağlarında tipik olarak her renk için ayrı bir lazere ihtiyaç duyar ve bunun da uygun şekilde ayarlanması zor ve maliyetlidir.

Bu çalışmada, bilim adamları çoklu lazerlerin yerini almak için bir mikro tarak kullanarak bilim dalgaları saç tarağı gibi kullanarak, eşit derecede farklı frekanslar üretebilir ve fazı ve genliği kolayca ve hassas bir şekilde kontrol edilebilir hale getirdiler. Tüm dalga boylarını, birçok paralel lazerin yerini alan tek bir kompakt entegre yonga ile tedarik etme yeteneği, performans, ölçeklenebilirlik ve güç tüketimi açısından en büyük avantajı sunması amaçlandı.

yapılan deneyde sonucun beklendiği gibi başarı olduğu ve 75 km boyunca uzanan standart bir fiber optik kablodan sadece 1 saniye gibi kısa bir sürede 1 filmin başarıyla aktarıldığı bildirildi.

bu çalışma sonuçlarının 5 yıl gibi kısa bir sürede ticareleşe bileceğini belirten çalışma ekibi. Günden güne artan daha büyük boyutlu data aktarım ihtiyacının bu sekilde karşılana bileceğink belirtmiştir

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com