27 Mayıs 2020 tarihinde Gökyüzü bir ilke daha tanıklık edecek

Sizce tarih boyunca astronomide gerçekleşmiş dönüm noktası diyebileceğimiz en önemli olay hangisi ? Şüphesiz atılan her adım, her yeni keşif bilimin doğası gereği bir sonraki gelişmeye bir basamak olduğu için önemli ancak en önemli adım deyince benim aklıma ayda atılan ilk adım geliyor.

Bunu bu kadar önemli yapan şeylerden biri görevin önündeki zorlukların aşılması olsa da insanlar üzerinde bıraktığı etkisi bence bunun çok daha ötesinde.

Kim bilir zamanın çocukların üzerinde isteyerek yada istemeden de olsa nasıl bir etki bıraktı. Oyuncak arabalar yerine artık oyuncak roketlerle oynamak isteyen çocukları bilmek belki biraz da olsa bu yanıtı ortaya koyabilirdi. Bu yeni vizyon o kadar etkiliydi ki aslında bu gün konumuz olan gelişmeyi bile önemli ölçüde etkilediğinden şüphem yok gibi.

27 mayıs 2020 tarihinde yani yaklaşık olarak 4 gün sonra yapılması planlanan bir uçuş, ayda atılan ilk adım kadar olmasa da bu bilimin geleceğini ciddi anlamda etkileyeceğini düşünenlerdenim.

Konuyla az cok ilgilenenler haberdar olacağını tahmin ettiğim SpaceX şirketi bu çarşamba günü bir ilke imza atarak ticari bir faliyet olarak 2 astronotu mürettabat mekiği olarak tasarlanan bir kapsüle uluslar arası uzay istasyonuna taşıyacak.

Çok büyük bütçeler gerektiren bu çalışmalar şimdiye kadar devletler tarafından yürütülüyordu ki hala durum ağırlıklı olarak böyle devam ediyor.  Devletlerinde kendi içindeki brükratik süreçlerinden dolayı oldukça ağır ilerliyordu. Öyle ki son insanlı ay görevinden bu yana dünya dışında bir yere insan gitmiş değil. Bunun nedeni de teknik imkanlar değil, görevin riskleri ve yüksek bütçeleriydi

Sonra bir gün bu benzeri sorunlardan dolayı  hantal sekilde ilerleyen süreci değiştirmeyi  iddaa eden Elon Musk ortaya çıktı. O zamana göre çılgınca bir fikri ortaya koyarak roketleri tekrar kullanılması için dikey indireleceğini iddaa etti ki bu gün bunu sayısıyız fırlatmayla başarmış olduğunu görüyoruz. Peki ama burda göreceğimiz daha öncekilere göre farklı ne var ?

Falcon roketlerinin başarılı görevlerini biliyoruz. Daha önce başka roketlerle de olsa insan taşındığını da ancak buradaki önemli nokta bunu yapacak SpaceX şirketinin bir ticari taşımacılık olarak bunu yapması. Özetle ilk kez insanların uzaya ticari faaliyet olarak taşınması. Yani bir anlamda uzay taksiciliği.

Biliyorum para hala ezici bir coğunluğumuz için önemli bir problem ancak artık sadece ücretini karşılanabilenecek diye insanları uzaya taşımanın önü açılacak. Eskiye nazaran 10’larca kat ucuzlayan bu taşımacılık faaliyeti kim bilir belki de ilerde bizlerin bile yararlanabileceği bir noktaya kadar ucuzlayacak.

Bu adım sırf istiyoruz diye uzaya çıkmaktan daha önemli bir hayale daha hazırlık yapıyor. Bu hayal insanlığın güneş sistemi boyunca yayılan bir medeniyet isteği

İşte bu yüzden çarşamba günü yapılacak fırlatma oldukça önemli ve üstelik evlerimize kapanmak zorunda kaldığımız bu günlerde dışarı çıkmaktan çok daha ötesini hayalini kurduracak bazılarımıza

Abartıyor gibi görünüyor olabilirim ancak bu son zamanlarda iyice yavaşlayan astronomi araştırmalarını oldukça hızlandıracak ve artık madencilik ve koloni kurma gibi hayallerin önünü ciddi anlamda açacak. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok sıradan bir havadis olacak bu olayı dört gözle bekliyor ve son zamanlarda aksilik olmamasından korktuğum olayaların en başlarına ekliyorum.

Güzel haberlerle tekrar buluşmak dileğiyle…Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com