Nasa; Ay’a Dönüş.

Yarım asır önce apollo görevleriyle yapılan bir seri İnsanlı Ay keşfi hala insan oğlunun en değerli miraslarından biri olmaya devam ediyor. Bu miras insanların gelecekle ilgili hayallerinde önemli bir etki bıraktığı biliyoruz. Sinema ve bir çok sanatsal eserde bu etkiyi görmek mümkün.

lunar aktivitesi
NASA, Apollo uçuşlarının sona ermesinden bu yana insan ay keşfi için kavramları tartışıyor. Bu 1995 sanatçının konseptinde, bir ay madenciliği operasyonu, Apollo 17 iniş bölgesine birkaç kilometre uzaklıktaki Mare Serenatatis’teki ay toprağından oksijen toplar.

Yarım asır önceki teknik imkanlarla yapılan bu apollo görevlerinin neden artık yapılamadığına dair soru işaretleri sık sık sorula gelinmeye başlandı. Bu,Ay’a yapılan insanlı keşif uçuşlarından şüphe düşmeye başlayanların da dillerinden düşürmedikleri bir soru oldu.

Bu sorulara bir cevap mıdır? bilinmez ancak NASA, güneş sistemi boyunca insanlığın genişlemesini sağlamak için ticari ve uluslararası ortaklarla yenilikçi ve sürdürülebilir bir keşif programı yürütmek için Başkanın Uzay Politikası Direktifi-1’i uygulamaya başladığını duyurdu.

Bu cümle olduğu gibi Nasa’nın internet adresinde aldığını belirtmek isteriz, Öyleki cümle içindeki, “güneş sistemi boyunca insanın genişlemesini sağlamak için” ve “sürdürülebilir bir keşif programı yürütme” gibi ifadeler bizi oldukça heyecanlandırıyor.

Bu cümlelerde projenin Ay’dan ibaret olmadığını ve başlanan bu projeyle güneş sistemin bir çok yerine ulaşılması hedeflendiği anlaşıyor. Bu durum hemen akla insanlığın dikkatini üzerine çeken başka bir nokta olan kızıl gezegen mars geliyor.

Düşük Dünya yörünge ziyaretlerinin ticarileşmesinin çok yakın olduğunu belirten Nasa, bu tecrübelerin bu proje için kullanılacağını bunun için bazı sektörlerle ticari ortaklık kurulacağını dile getirilen diğer bir nokta.

1972’de sona erdirilen apollo çalışmalarının getirdiği tecrübeyi örnek göstererek son olarak yapılacak bu çalışmaların da insan oğlunun bir sonraki dev adım için bir tecrübe birikimi olabileceğine dikkat ediyor.

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com