Türkiye İçin 1 Milyon Yazılımcı Projesi

Hayatımızın neredeyse her alanına nüfuz etmeye başlayan internet. Bazı alışkanlıklarımızın kökten değişmesine neden oldu. Alışveriş, Eğitim, reklam ve resmi bir çok yazışma ve başvuruyu oturduğumuz yerden yapabiliyorken, güçlü ilişkilerin de artık bu mecra aracılığıyla kurulduğunu biliyoruz.

Değişen bu alışkanlıklarımızın başlarında alışveriş yapma şeklimiz geliyor. Çok yeni olmasa da artık Dünyanın en büyük mağazalarının internet üzerinde müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan bu şirketler olduğunu biliyoruz.

Bu durum rekabetten geri kalmak istemeyen şirketlerin nitelikli personel ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olmakta. İhtiyacı kadar personel bulamayan şirketler her ne kadar kendi çözümlerini bulmak için eğitim ve kurslar düzenliyorsa da, küçük şirketler için ne yazık ki böyle bir bütçe kaynağı her zaman mümkün olmuyor.

Bu noktada devletlerin ortaya koyduğu vizyon ve yürüttüğü projeler önemli bir hale gelmeye başlıyor. Bir anlamda artık ülkenin ekonomik bir sorunu haline gelmeye başlayan bu boşluk, devletlerin de adım atmasını, teşvikler oluşturmasına neden oluyor

Türkiye’de bu rakebete dahil olabilmek ve kendi bünyesindeki sirketlerin dünya ile rekabet edebilmesine imkan sağlamak için önemli bir adımı hayata geçirdiğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Ekonomi Bakanı Berat Albayrak twitter hesabı üzerinden duyurduğu 1 milyon yazılımcı projesi, son zamanlarda bu yönde atılmış en önemli adım gibi görünüyor.

Açıklanan bu proje kapsamında 1 Milyon Yazılımcı Projesi’yle pek çok sektörün yazılımcı ihtiyacını karşılaması öngörülüyor. Proje ile eğitimi bitirenler bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, test uzmanı, veri analisti, veritabanı yöneticisi olarak iş bulabilecekler.

Proje kapsamında başvurular internet üzerinden alınmaya başlanmış olup, ciddi bir eğitim meteryalinde bu site üzerinden sunulmaya hazır olduğu yine bu paylaşımla açıklanmakta.

İsteyenler başvuru için https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr adresinde kayıt açılabilirler.

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com