Facebook’tan koronavirüs tedbiri: Uyarı bildirimi gönderilecek

Korona virüsün etkeni olduğu covid19 salgını çıktığı ilk günden itibaren baş döndürücü bir hızla yayılarak küresel bir salgına dönüştü. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ilan ettiği Pandemi tarihinin bile gecikmiş bir karar olduğunu düşünen uzmanlar varken, bu virüsü nasıl olur da bu kadar hızlı yayıldığıyla ilgili bir çok farklı teori var.

Bu teoriler üzerinde düşüne durulurken sosyal ağlarla birlikte yeni bir tehlike ne yazık ki ciddi sorunları da kendiyle beraberinde getiriyor. Virüs’ün yayılma hızından daha hızlı yayılan yanlış bilgiler henüz tanımaya çalıştığımız bu virüs için kafalarda bir çok soru işaretine neden oluyor. Kafa karıştıran bu bilgiler dolayı etkin bir mücadeleyi de ne yazık ki darbeliyor.

Bu sorunun büyüklüğünü gören Facebook yanlış bilgilerin sosyal ağı üzerinde yayılmaması için yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor.

Önümüzdeki haftalarda “Gerçekleri Öğrenmek” adlı bir uygulamayı bünyesinde hayata geçirmeyi düşünen Facebook, yanlış bilgilerin olduğu paylaşımları beğenen veya yorumlayan kullanıcılara bu uygulama üzerinden bildirim göndererek, kullanıcıları Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) en sağlam akademik makalelerine yönlendirecek.

Bir sivil toplum kuruluşu, Şuana kadar Covid19 hastalığıyla ilgili 100’den fazla yanlış bilgi içeren gönderinin tespit edilerek silindiğini aktardı

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com