Karadeliğin Yıldızla Dansı Simüle Edildi.

Karadelikler fiziğin en çok merak uyandıran konularından biri. Onları göremeyip bilgi alamasakta çevresinde gerçekleşen olayları izleyerek onları anlamaya çalışmaları fizikçilerin kullandığı yöntemler arasında.

Son olarak yayınlanan bir sümilasyon, fizikteki bu gizemi çözmeye ne kadar yardımcı olur bilinmez ancak heyecan uyandırdığına şüphe yok. BBC yayınladığı bu videoyu sizlerle paylaşmak, haber yapıyor olmak bizler için oldukça heyecan verici.

Sgr A kara deliğinin yakın çevresindeki yıldızlar Sgr A çevresinde eliptik yörüngede hareket halindeler. Zaten bu yıldızların hareketinden orada bir karadelik bulunduğu ve kütlesinin Güneş kütlesinin 3.8 milyon katı olduğunu belirleyebiliriz. Sgr A yörüngesindeki yıldızlardan olan S2, Şili’nin kuzeyinde Atacama Çölünde kurulu bulunan ve dünyanın en büyük teleskoplarından olan VLT ile 25 yılı aşkın süredir gözleniyor. Bu gözlemleri toplayan uluslararası ekip, S2 yıldızının Sgr A çevresinde 16 yıllık yörüngesinin yalpalama gösterdiğini ortaya çıkardılar. Tıpkı Merkür’ün yörüngesindeki yalpalamalar gibi, S2’nin yalpalamaları da ancak Einstein’ın genel görelilik kuramı da dikkate alınırsa açıklanabilir. Bu keşif Samanyolu merkezindeki devasa kara deliği teyid etmesinin yanı sıra, Einstein’ın 100 küsür yıllık genel görelilik kuramına da yeni bir destek sağlıyor. 

Haber Yazarı

Abdullah YILDIRIM

Üstünüze düşeni yaptıktan sonra oturup neler olacağını keyifle izleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com